6th Annual Rincon Beachboy SUP Race 
                            Rincon, Puerto Rico
                          Saturday 5, April 2014

   

   4/06/2014  9:53AM

            ********* HEAT A --  Elite Raceboard 14 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ===== 
    1  184 Ryan Helm                    39 M Sayulita Mexico    1:09:58 
    2  185 Sean Pangelinan              27 M Guam               1:10:28 
    3  132 Bill Kraft                   45 M Christiansted      1:13:21 
    4  189 Elvin Maldonado              42 M Arecibo            1:15:40 
    5  187 Belar Diaz                   37 M Madrid             1:16:30 
    6  160 Ron Gossard                  39 M Ocean City         1:17:08 
    7  119 Jack Sauve                   26 M Isabela            1:17:58 
    8  125 Austin Hollingshead          15 M Melbourne          1:19:12 
    9  121 Patrick Lopez                43 M San Juan           1:19:32 
   10  136 Michael Vicens               35 M San Juan           1:19:33 
   11  130 Alberto Colon                45 M San Juan           1:19:53 
   12  268 Heifur Westerband            35 M San Juan           1:21:23 
   13  134 Michael Leason               59 M Isabela            1:21:43 
   14  166 Greg Carson                  46 M Rincon             1:22:43 
   15  249 Armando Kiko                 40 M San Juan           1:22:57 
   16  122 Tito Laffitte                53 M San Juan           1:24:08 
   17  131 Miguel Angel Alvarez         44 M Rincon             1:26:42 
   18  306 Luiz Mendez                  41 M Rincon             1:27:07 
   19  288 Nathan Mitchell              25 M Rincon             1:27:52 
   20  128 Jorge Guillermo Rivera       43 M Vega Baja          1:28:13 
   21  126 Stanley Comas                47 M San Juan           1:28:55 
   22  258 Enrique Padr-                38 M San Juan           1:28:59 
   23  299 Carlos Gonzalez              46 M Carolina           1:29:59 
   24  123 Orlando De Jesus             40 M Vega Baja          1:30:00 
   25  129 Raul De Pedro                44 M Guaynabo           1:30:10 
   26  120 Guillermo De Pedro           36 M Guaynabo           1:30:28 
   27  293 Xavier Lay                   41 M San Juan           1:35:21 
   28  276 Luis Garcia                  41 M Guaynabo           1:35:34 
   29  153 Miguel Martinez              40 M San Juan           1:37:16 
   30  296 Nicholas Kostallas           23 M Ny                 1:42:40 
   31  135 Carlos Gonzalez              34 M Guaynabo           1:45:22 
   32  287 John Sloan                   28 M Atlanta            1:47:21 
   33  124 Jose Pomales                 45 M San Juan           1:50:43 
   34  192 Victor Pi-a                  38 M San Juan           2:03:50 
   35  133 Dennis Farrell               63 M Neponsit           2:08:00 




           ********* HEAT B --  Elite Raceboard 12'6 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ===== 
    1  207 Javier Jimenez               19 M Sayulita Mexico    1:12:52 
    2  114 Greg Jaudon                  53 M Isabela            1:16:06 
    3  106 Jorge Adrian Garcia          37 M Canovanas          1:19:40 
    4  118 Jeremy Whitted               39 M Daniel Island      1:19:43 
    5  115 Kevin De Armas               17 M Aguadilla          1:20:30 
    6  272 Meldrick Velez               23 M Carolina           1:23:09 
    7  158 Eduard Rivera                44 M Arecibo            1:25:32 
    8  190 Kelvin Maldonado             16 M Arecibo            1:26:28 
    9  178 Art Wible                    52 M Santurce           1:26:40 
   10  110 Javier Gorbea                55 M Aguadilla          1:29:56 
   11  265 Jose Rovira                  37 M San Juan           1:30:14 
   12  173 Taylor Resnick               32 M Ny                 1:30:22 
   13  113 David Rico                   51 M San Juan           1:31:28 
   14  274 Corey Taylor                 28 M Charleston         1:32:52 
   15  103 Ramon Mercado                39 M Vega Baja          1:35:29 
   16  104 Victor Mu̱iz                43 M Caguas             2:03:24 




           ********* HEAT B --  Elite Raceboard 12'6 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ====== 
    1  107 Helga Goebel                 37 F Miami              1:24:02 
    2  298 Giselle Delgado Favier       38 F San Juan           1:30:34 
    3  155 Kym Free                     48 F San Juan           1:36:34 
    4  109 Evelyn Odoherty              45 F East Hampton       1:37:13 
    5  165 Kim Reilly                   49 F Ma                 1:41:37 
    6  112 Juliana Perez                38 F Bayamon            1:43:20 
    7  111 Andrea Baibeche              45 F San Juan           1:43:52 
    8  108 Pamela Baez Gonzalez         22 F Dorado             1:44:24 
    9  244 Cristina Martinez            31 F Arecibo            1:47:28 
   10  289 Kim Hillhouse                44 F Ga                 1:47:32 
   11  240 Trish Miller                 31 F Florida            1:48:47 
   12  198 Naomi Soto                   37 F Aguadilla          1:49:52 
   13  209 Vanesa Rafols                49 F Aguadilla          2:14:00 




              ********* HEAT C --  Elite Surfboard **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = === 
    1  151 Eric Bednorz                 37 M Aguadilla          1:25:15 
    2  101 Erbett Diaz                  37 M Aguadilla          1:32:50 
    3  186 Carlos Rivera                38 M Ponce              1:34:54 
    4   99 Jose Cruz                    45 M Isabela            1:48:45 
    5  283 Jaime Barcelo                54 M Miami              1:52:59 
    6  170 Juan Rosario                 38 M Quebradillas       1:56:32 
    7  100 Jose Javier Ramirez          43 M Canovanas          2:06:39 




              ********* HEAT C --  Elite Surfboard **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ===
    1  255 Nydia Ralds                  26 F Aguadilla          1:43:38 
    2  292 Aribelle Soto                34 F San Juan           1:46:51 
    3  227 Camille Splain               38 F Aguadilla          1:54:02 



             ********* HEAT D --  Open Raceboard 14 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ==== 
    1  181 Samuel Figueroa              18 M Carolina             36:15 
    2  229 Juan Martinez                58 M Vega Baja            36:52 
    3  281 Jos? Martel                  43 M Dorado               37:42 
    4  251 Luis Llorens                 44 M Ponce                37:45 
    5  245 Jose Sanchez                 35 M Lajas                38:19 
    6  278 Yessiel Ayala                28 M Guaynabo             39:13 
    7   95 Antonio Laguna               42 M San Juan             39:30 
    8  180 Francisco Acevedo            42 M San Juan             39:45 
    9  191 Jos? Olmo                    46 M San Juan             40:49 
   10   93 Jose Martinez                48 M Juana Diaz           41:25 
   11  237 Jos? Bravo                   40 M Arecibo              43:03 
   12   91 Tomas Ramirez                48 M Mayaguez             44:25 
   13   94 Ernesto Yunes                42 M Mayaguez             45:08 
   14   92 Jose Ortiz                   50 M Toa Baja             45:27 
   15  183 Gustavo Bagu?                42 M Hatillo              45:32 
   16  127 Jorge Bernier                40 M San Juan             45:40 
   17   97 Reinaldo Agostini            51 M Aguas Buenas         46:47 
   18  201 Ricardo Gonz?lez             45 M San Juan             47:38 
   19  236 Edgar Padr-                  27 M San Juan             48:13 
   20   96 Jerry Mu̱iz                 53 M MayagÌ_ez            48:23 
   21  203 Gustavo Ruiz                 25 M Florida              51:52 
   22  301 Norberto Medina              51 M Arecibo              52:18 
   23  300 Jorge Torres                 47 M Florida              58:32 
   24  266 Maria Alema-y                25 F Mayaguez           1:01:25 




            ********* HEAT E --  Open Raceboard 12'6 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ==== 
    1  254 Tony Escada                  33 M Carolina             36:39 
    2   70 Miguel Jesus Alvarez         16 M Rincon               37:22 
    3  261 Carlos M?ndez                37 M Arecibo              37:38 
    4  309 Jm Kostallas                 28 M Ny                   38:24 
    5  264 Edgardo Molina               37 M Arecibo              39:01 
    6   56 Salvador Ayende              37 M Arecibo              39:09 
    7   54 Frank Figarella              49 M Toa Baja             39:41 
    8  167 Meshach Carson               19 M Rincon               39:49 
    9  260 Armando Bustillo             40 M San Juan             41:27 
   10   49 Raul Vazquez                 47 M San Juan             41:29 
   11  247 Louis Acevedo                26 M Aguadilla            41:38 
   12  284 Carlos Valverde              47 M Rincon               41:48 
   13   59 Juan Carlos Rosa             41 M Vega Baja            42:13 
   14   75 Luis Sanchez Chaves          38 M Dorado               42:18 
   15   61 Enrique Paoli                47 M Guaynabo             42:22 
   16   79 Ricky Avila                  12 M Guaynabo             42:36 
   17   63 Roberto Ruiz                 35 M Mayaguez             42:54 
   18   87 Sergio Rodriguez Rodriguez   42 M Coto Laurel          43:40 
   19   45 Joselin Ramos                42 M Canovanas            44:25 
   20   47 Manuel Aleman                40 M Guaynabo             44:36 
   21   50 Filiberto Rodriguez          42 M Barceloneta          44:42 
   22   48 Ross Stevens                 30 M San Juan             44:43 
   23   46 Hector Babilonia             46 M San Juan             45:41 
   24  243 Jonathan Pomales             41 M Coamo                47:09 
   25   84 Jose A. Cesani               52 M Cabo Rojo            47:13 
   26  216 Mario P?rez                  31 M Quebradillas         47:49 
   27   81 Pedro Seda                   47 M Cabo Rojo            48:16 
   28  241 Cesar Irizarry               51 M Aguadilla            49:26 
   29  282 Jorge Marrero                34 M Guaynabo             49:55 
   30  196 Armindo L-pez                60 M Arecibo              50:27 
   31   64 Tito Ygartua                 59 M Rincon               52:03 
   32   83 Domingo Melendez             34 M Isabela              52:30 
   33   55 Walter O De Jesus            64 M Vega Baja            52:33 
   34   68 Jose Colon                   45 M Arecibo              54:41 
   35  188 Roberto Morales              33 M Aguada               57:01 
   36   52 Roland Qui̱ones             48 M Arecibo              57:20 
   37   78 Luis Hernandez               45 M Isabela              57:35 
   38   40 Axel Rodriguez               39 M Vega Baja            57:59 
   39  270 Cesar Gomez                  39 M Guaynabo           1:01:07 
   40   76 Guillermo Arbona             36 M San Juan           1:01:50 
   41   73 Luis J. Sevillano-GarcÌ_a    23 M Arecibo            1:06:39 
   42  269 Omar Gomez                   36 M San Juan           1:08:35 
   43   85 Gersan Sevillano De Santiag  46 M Cata̱o            1:09:50 
   44   58 Carlos F. Casiano Torres     46 M Cabo Rojo          1:10:42 
   45   39 Angel Manuel Vazquez         61 M Guaynabo           1:13:28 
   46  231 Jos? Roic                    52 M Bayamon            1:17:40 




            ********* HEAT E --  Open Raceboard 12'6 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ===== 
    1   86 Myrna R. Cerezo De Jesus     47 F Aguadilla            43:33 
    2   88 Geraldine Vargas             35 F San Juan             43:46 
    3  208 Ana Bonnin                   35 F San Juan             43:48 
    4  105 Doreingelly Nu-ez            16 F Canovanas            45:36 
    5   71 Kiara Alvarez                17 F Rincon               45:50 
    6   62 Maria Elias                  47 F Guaynabo             46:38 
    7   74 Melisa Rivera                29 F San Juan             47:57 
    8   89 Lizaida Hernandez            35 F Boqueron             48:20 
    9   57 Lymary Santos                36 F Arecibo              48:35 
   10   69 Mei Gin Choi                 15 F San Juan             48:35 
   11  162 Linda Cirigliano             43 F New York             48:37 
   12  161 Jodi Locke                   47 F Ney York             48:40 
   13   51 Cristine Candelaria          24 F Quebradillas         49:15 
   14   77 Desiree Hernandez            16 F Isabela              49:27 
   15  279 Yanibel Negron               26 F Guaynabo             51:47 
   16  252 Hilda Qui-ones               46 F San Juan             52:21 
   17   41 Teresa Rogers                54 F Mount Pleasant       54:18 
   18  156 Paola Rivera                 15 F Arecibo              56:33 
   19   44 Adriana Quijano              32 F Guaybano             56:54 
   20  172 Sarah Gray                   41 F On                   57:00 
   21   82 Adriana Valladares           39 F Carolina             59:09 
   22  200 Alana M?ndez                 15 F Rinc-n               59:48 
   23   53 Juana Maisonet               48 F Arecibo            1:02:26 
   24   60 Kristin Muller               31 F Brooklyn           1:05:20 
   25  271 Rosaly Rodriguez             34 F San Juan           1:08:24 
   26  171 Nicole Gothrie               42 F On                 1:09:09 
   27   38 Simone Courtines             46 F Cabo Rojo          1:09:24 
   28   80 Andrea Puig                  26 F San Juan           1:09:47 
   29   42 Gail Kotowski                64 F Guilford           1:17:10 
   30   67 Anjelique Gonzalez Soto      16 F Rincon             1:25:40 
   31   65 Tania Soto                   41 F Rincon             1:27:23 
   32  230 Sonia Silva                  51 F Bayamon            1:33:11 




           ********* HEAT F --  Open Stock Surfboard  **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = ======
    1   33 Scott Edrington              59 M Bayville             39:18 
    2  256 Barry Beasley                33 M Trujillo Alto        40:14 
    3   20 Ibrahim Cordero              52 M Rincon               41:13 
    4  295 Jorge Vaz                    34 M San Juan             42:05 
    5  232 Rom?n Lopez                  39 M Manati               42:26 
    6  154 Jason Woulfe                 38 M Aguadilla            43:24 
    7    9 Jorge Andres Rivera Nieves   16 M Vega Baja            44:37 
    8  199 Mickey Nu-ez                 39 M Aguadilla            44:53 
    9  235 Brett Doherty                25 M San Juan             44:56 
   10  206 Miguel Portela               39 M Vega Baja            45:13 
   11   13 Elliott Berg                 56 M Rincon               45:53 
   12   19 Richard F. Byrne             66 M Rincon               45:58 
   13    6 Janson Colberg               57 M San Juan             46:02 
   14  290 Demeb Array                  36 M Rincon               46:08 
   15   35 Frank Milton                 50 M Mayaguez             46:47 
   16    7 Javier Torres                41 M Mayaguez             48:14 
   17    2 Guy Peterson                 58 M Rincon               48:23 
   18   12 Jorge Quinones               37 M Caguas               48:39 
   19  174 Diego Sotomayor              17 M Lajas                48:41 
   20  213 Javier Marquez               32 M San Juan             48:48 
   21   37 Bruce Ruiz                   40 M Astoria              48:50 
   22   32 Raymond Crespo               18 M Rincon               49:31 
   23  175 Johnny Laconte               61 M Rincon               49:34 
   24  246 Chris Mays                   55 M Rincon               49:37 
   25  202 Enrique Ruiz                 20 M Mayag?ez             50:27 
   26  233 Brent Murry                  41 M San Juan             51:23 
   27  242 Wilmer Marrero               34 M Morovis              51:44 
   28   16 Edward Hufnagel              72 M Cliffside Park       52:38 
   29  164 Carlos Comas                 43 M Mayag?ez             52:48 
   30   27 Juanma Jordan                39 M Guaynabo             53:21 
   31    5 Bill Rosenblatt              66 M Rincon               54:44 
   32   11 Hector Mendez Lorenzo        57 M Anasco               55:21 
   33  302 Jorge Cruz                   43 M Rincon               55:23 
   34   25 Pedro Frontera               47 M Cabo Rojo            55:36 
   35  220 Esteban Lorenzo              13 M Aguadilla            55:44 
   36  262 Ibrahim Mustafa              45 M San Juan             56:18 
   37   10 Bambu Aponte                 39 M San Juan             57:01 
   38    3 Luis Antonio Jourdan Figuer  52 M Mayaguez             58:29 
   39   23 Juan Diego Gabriel-Cummings  16 M Mayaguez             58:33 
   40  259 Leonardo Jimenes             15 M Cabo Rojo            58:41 
   41  204 Jos? Noriega                 33 M Toa Baja           1:00:11 
   42  228 Roberto Lapetina             16 M Mayaguez           1:00:13 
   43  212 Cristian Col-n               36 M San Juan           1:00:57 
   44    1 Kenneth Starrett             66 M Cabo Rojo          1:01:10 
   45   24 Jose Marcano                 28 M San Juan           1:01:14 
   46  225 Rafael Rivera                40 M Bayamon            1:06:03 
   47  152 Louis Desantis               65 M A-asco             1:06:12 
   48  310 Fernando Oliver              42 M San Juan           1:07:47 
   49  226 Waldemar Centeno             37 M Ponce              1:14:53 
   50  179 Rolando Rivera               41 M Mayag?ez           1:27:09 
   51   30 Nik Deems                    29 M Mayaguez           1:38:17 




           ********* HEAT F --  Open Stock Surfboard  **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = =======
    1  239 Heather Whitehead            37 F Florida              45:31 
    2  157 Irelis Hernandez             36 F Arecibo              47:12 
    3  211 Patricia Col-n               16 F Aguadilla            48:22 
    4    4 Kelley Tiffany               33 F San Juan             49:57 
    5   21 Margarita Feranandez         50 F Rincon               53:04 
    6  273 Lara Toro                    32 F San Juan             55:01 
    7   31 Ivette Cruzado               38 F Rincon               55:06 
    8   72 Ana Lorenzo                  51 F Rincon               57:30 
    9  195 Jennie Espada                42 F San Juan           1:00:20 
   10   36 Georgeanne Loubriel          52 F Mayaguez           1:00:30 
   11   22 Juan A Morales               47 F Florida            1:01:08 
   12  263 Ana Gomez                    38 F Gurabo             1:02:22 
   13  215 Ilka Soto                    43 F Utuado             1:03:20 
   14  238 Theresa Colon                50 F Aguada             1:04:15 
   15  177 Delianny Jimenez             40 F Ciales             1:04:18 
   16  267 Miriam Lainez                35 F San Juan           1:06:17 
   17  305 Waleska Sallaberry           41 F Rincon             1:07:42 
   18   43 Nicole Gonzalez              29 F Cabo Rojo          1:07:50 
   19  280 Nicole Gonzalez              29 F Cabo Rojo          1:07:53 
   20    8 Kenya Gonzalez               14 F Barceloneta        1:07:57 
   21   14 Gabriela Berg-Quinones       14 F Rincon             1:08:11 
   22   34 Alma Bertoni                 38 F Caguas             1:09:00 
   23  176 Sandy Laconte                56 F Rincon             1:09:44 
   24   28 Sheila Alvarez               32 F Guaynabo           1:12:36 
   25  297 Marisel Aleman               15 F Guaynabo           1:14:05 
   26   26 Lizbeth Alvarez              34 F Aguadilla          1:14:08 
   27  224 Irma Cardona                 31 F Carolina           1:18:04 
   28   29 Krystina Scott               29 F Mayaguez           1:18:16 
   29  218 Mar'a Babilonia              40 F Guaynabo           1:23:31 
   30  250 Karen Solares                25 F Rincon             1:26:32 
   31   15 Jazmine Ortiz-Quinones       23 F Rincon             1:32:20 
   32  219 Gabriela Alem?n              18 F Ga                 1:33:26 
   33  275 Marielis Irizarry            37 F Cabo Rojo          1:50:03 



          ********* HEAT J --  Elite Prone Paddleboard **********

Place No.  Name                        Age S Town               Finish     
===== ==== =========================== === = =======




                ********* HEAT G --  Kids 10-12 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Kids       
===== ==== =========================== === = ======= 
    1  291 Dave Allen                   12 M Aguadilla             3:56 
    2  143 Bryan Miguel Alvarez         12 M Rincon                4:16 
    3  285 William Cruz                 12 M Toa Alta              4:24 
    4  169 Lukas Rosario                10 M Quebradillas          4:54 
    5  150 Mauricio Mustelier           11 M San Juan              4:58 
    6  308 Giancarlo Mendez             10 M Rincon                5:31 
    7  138 Joselin A Ramos              11 M Canovanas             6:00 
    8  148 Arturo Portalatin            12 M San Juan              6:21 
    9  140 Ian Gonzalez                 12 M Barceloneta           6:34 
   10  146 Edwin Cornier                11 M Aguadilla             7:07 
   11  142 Javier E. Torres             10 M Mayaguez              7:18 
   12  223 Rafael Rivera                10 M Bayamon               9:13 




                ********* HEAT G --  Kids 10-12 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Kids       
===== ==== =========================== === = ======== 
    1  159 Andrea Forestier             12 F Arecibo               5:51 
    2  221 Ariana Rivera                10 F Ponce                 6:13 
    3  304 Karina Perez                 11 F Carolina              6:14 
    4  277 Courtney Brown               12 F Isabela               6:45 
    5  145 Lara Victoria Abru̱a        11 F Boqueron              6:53 
    6  149 Ailyn Rodriguez Santiago     10 F Coto Laurel           7:17 
    7  144 Cecilia Yunes                10 F Mayaguez              8:17 
    8 311a Isabel M Torres              12 F Mayaguez              8:20 




                 ********* HEAT H --  Kids 7-9 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Kids       
===== ==== =========================== === = ========= 
    1  139 Alek Ramos                    9 M Canovanas             1:37 
    2  205 Eduardo Caro                  9 M Rinc-n                1:44 
    3  303 Julian Carreira               9 M Carolina              1:51 
    4  194 Andrew Lebron                 9 M A-asco                2:06 
    5  286 Gelliam Cruz                  9 M Toa Alta              2:07 
    6  307 Kiran Mendez                  8 M Rincon                2:56 
    7  253 Pablo Colon                   9 M San Juan              3:03 
    8  214 Manuel Zeno                   9 M Aguadilla             3:44 




                 ********* HEAT H --  Kids 7-9 **********

Place No.  Name                        Age S Town               Kids       
===== ==== =========================== === = ===========
    1  137 Zoe Ramos                     7 F Canovanas             2:17 
    2  182 Andrea Bagu?                  9 F Hatillo               2:24 
    3  141 Mar Aponte                   39 F San Juan              2:52 
    4  248 Darielle Bustillo             8 F San Juan              2:55 




             ********* HEAT I --  Kids 6 and under **********

Place No.  Name                        Age S Town               Kids       
===== ==== =========================== === = ===========
    1  168 Jakob Rosario                 4 M Quebradillas          3:33 

OTHER RANKINGS AVAILABLE AT ALLSPORTCENTRAL.COM